04/02-07/02: tsiknopempti a kourion

07. 02. 2010 | † 27. 05. 2011 | kód autora: 9va

Tsiknopempti: Hned po příjezdu na místo, jsem pochopila, proč mě všichni tak přemlouvali, ať jedu s nima. Krásné prostředí uprostřed lesa, nachystané pro takovou akci. Ugrilovali jsme spoustu masa, třeba souvlaki (velké vepřové špízy-kebab), sheftalia (mleté vepřové maso ve střívku s cibulou a vajíčkem a ještě něčím zeleným a pak nevím čím, protože to tak nějak zvláštně šlo cítit, podle mě v tom byly aj nějaké vnitřnosti nebo něco) no a taky klasické ostré kyperské párečky. Potom se na uhlíkách griloval sýr halloumi (z ovčího mléka, ochucený tymiánem), Napoprvé mně moc nechutnal, ale rozehřáty s teplým kyperským chlebem je mňam. Zeleninu tady negrilují, ta se ji čerstvá. K tomu všemu (aby to byla pořádná akce) nám hulákalo rádio z auta, které ale holky bez problému přepištěly:) Jsou strašne hluční, všichni!!! :) Taky jsem se dověděla, jak vypadá místní tanec zeybekyko, který je (prý) hrozně těžký, protože hudba má zvláštní rytmus.. tanečníci se spontánně točí, zvedají nohy s rukama do výšky v pomalém tempu. Ostatní doprovází sólového tanečníka tleskotem. Hráli jsme i různé hry a já kromě fotbalu, pokusu hrát tenis a klasické hry ze základky se židličkama, jsem pozorovala holky, jak hrají vrhcáby. Prý je to jedna z nejstarších deskových her na světě. Dva hráči přesouvají své kameny v závislosti na hodu kostkou. Pravidla jsem moc nezvládla, třeba někdy napodruhé :) Celou dobu mě ale lákalo vyběhnout si aspoň jeden tady ten kopec, nikomu se ale se mnou na procházku nechtělo :( kypřani jsou neuveřitelně leniví! Nakonec jsem ukecala Erini, chudera byla hodně zadýchaná, ale spokojená, ze se mnou nahoře omrkla.. Na protější kopec už jsem šla ale sama :))) Bylo to ale strašně fajn odpoledne a už se těším na další takou grilovačku..

Večer jsem ještě stihla kafčo s holkama SK, takže čas byl dneska plně využitý :)

Na páteční den jsem si opět naplánovala výle...

.... Tentokrát do starověkého Kourionu cca 15-20km západně od Limassolu. Hned v autobuse jsem se dala do řeči s partičkou ruských turistů :) První jsem myslela, že jsou to poláci, ale až jsem zaslechla spasíba tak mně došlo, že poláci asi ne :-D No každopádně jsem byla ráda, že nemusím výletovat sama, takže supr.. Starověký Kourion je usazený vysoko na útesu s krásnou vyhlídkou na moře a byl založen v mladší době kamenné. Nejznámější památkou je asi amfiteátr, rekontrukce menšího divadla, jež bývalo tenkrát na stejném místě. Ve 3.stol. bylo zničeno během zemětřesení. Dnes se využívá při různých kulturních akcích, hrají se tu hry, pořádají koncerty a vystupují tu kyperští zpěváci a skupiny. Další jsou Eustoliova vila, nějaká raně křesťanská bazilika,veřejné lázně, dům gladiátorů a asi jediné jméno, které znám tak dům Achilea. Dějepis a archeologie mně moc neříká, ale toto místo je kouzelné, už jen pro ten samotný výhled a atmosféru starého ducha ;-) 7 km od Kourionu je ve stejnojmenné vesničce Hrad Kolossi z doby vlády rytířů, kteří tu začali vyrábět víno a třinový cukr. Odsud pochází slavné kyperské víno Commandaria. Protože mně autobus ujel před nosem, vydala jsem se na 7km procházku pěškobusem. Byla jsem z toho strašně nadšená, ale nic jiného mně nezbylo..rozloučila jsem se s ruskýma kamošema (kteří zůstali čekat dvě hodiny na další bus) a hurá za dalším dobrodružstvím :-))) Někdo už možná víte, že chůze mě přestala po dvou kilákách bavit :-D tak jsem zkusila stopovat. Když jel traktor, strašně jsem chtěla, aby mě vzal, byla by prča, ale smůla, asi se děda bál, že bych mu něco mohla udělat.. zastavilo páté auto, uvnitř seděla mladá sympatická paní, tak jsem nasedla. Chvilku jsme pokecaly, nebo spíš já vykládala z kama su a co tu dělám (jako vždy - už to umím aj pozpátku), vysadila mě skoro až u hradu takže paráda, řekla jsem efcharisto a tradá na hrad :) Tady se mně asi nejvíc líbil padací most, na který mohli strážci hradu z vrchu vylívat vařící olej nebo olovo. Hradem mě provedl děda od pokladny, protože široko daleko, nikde ani živáčka:) Zpět do Limassolu jsem se dostala normálním busem - hromadnou dopravou.

V sobotu jsem podělala něco málo do školy (když už jsem odsunula ty konzultace) a v nedělu zase brigáda. Bylo to stejně fajn, jako poprvé, jen jsem zjistila, že mě budou chtít i na přístí nedělu a pondělí (státní svátek), takže neuvidím Velký Limassolský Karneval. Nu což, chtěla jsem brigádu, tak ju mám. Snad aspoň stihnu děcka někde večer při oslavách..


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.